Jesienne porządki w ogrodzie

Witam ponownie na stronie Ogrody Wawrzyniak wszystkich zainteresowanych aranżacją terenów zieleni, pięknem ogrodów, urokiem drzew, krzewów i kwiatów. Na początku chciałabym się Państwu przedstawić gdyż telefonicznie i mailowo mam sporo pytań. Jestem absolwentem Szkoły Architektury Krajobrazu, od kilkunastu lat konsekwentnie realizuję pasję, łącząc ją z pracą zawodową w Szkółce Krzewów Wawrzyniak której założycielami są moi rodzice Dorota i Włodzimierz Wawrzyniak.

Listopad

Wiele pracy czeka nas w nadchodzących dniach. Nie pozwólmy by te czynności zostały przez nas pominięte gdyż będzie nam bardzo smutno gdy pielęgnowany ogród straci swój blask. Pragnę pomóc byście mogli radzić sobie sami, bez pomocy profesjonalistów tej dziedziny. Ogrodnictwo to nie trud a po prostu chęci! Piękno naszego ogrodu odpłaci nam fenomenalnie byśmy mogli cały rok wypoczywać z naszą rodziną wśród naszej prywatnej zieleni. 


W czasie nadchodzących mrozów zamarzająca woda mogłaby rozsadzić instalację wodną lub gumowe węże, należy więc zamknąć dopływ wody do kranu w ogrodzie.

Po całym sezonie pracy w ogrodzie musimy zadbać o nasze narzędzia. Należy dokładnie je oczyścić i naoliwić, a następnie schować do magazynku.

Ochrona roślin

Pamiętajmy o założeniu osłon na rośliny wrażliwe na mrozy. Ziemię pod drzewami oraz rabaty bylinowe możemy okryć grubą warstwą (ok. 2 cm) kory lub zdrowymi liśćmi. Na krzewy możemy założyć Agro-włókninę zimową osłaniającą lub założyć po prostu chochoły ze słomy lub trzciny. Do okrywania róż przystępujemy po pierwszych silniejszych przymrozkach, które powodują naturalne zakończenie wegetacji i hartowania roślin. Nie można okrywać róż za grubo, gdyż sprzyja to lepszemu przetrwaniu grzybów chorobotwórczych, a nie samych krzewów. Róże pnące po odczepieniu od podpór obsypuje się ziemią tylko od dołu. Jeżeli pędy są bardzo rozrośnięte i trudno je zgiąć, okrywa się je gałązkami drzew iglastych lub matami na podporach. Róże pienne mogą być przyginane bardzo ostrożnie do ziemi i najlepiej robić to co rok w tę samą stronę. Koronę przypina się do ziemi i obsypuje ziemią. Można owinąć koronę włókniną czy chochołem, nie przypinając pnia do ziemi. Róże krzewiaste obsypuje się ziemią do wysokości ok. 20cm.

Uwaga! Do osłaniania pni roślin nie należy używać folii, gdyż pod folią na przedwiośniu, podczas słonecznego dnia, kora drzewek będzie się nagrzewać i stanie się wrażliwa na uszkodzenia mrozowe w czasie chłodnych jeszcze nocy.

Uwaga! Z zakładaniem zimowych osłon nie należy się zbytnio spieszyć, aby nie opóźnić przejścia roślin w stan spoczynku. Zazwyczaj zimowe osłony na rośliny zakładamy dopiero, gdy regularnie występują przymrozki i wierzchnia warstwa gleby zaczyna zamarzać. Ma to miejsce około połowy listopada.. Oczywiście termin może się różnić w zależności od rejonu kraju i przebiegu pogody.

Mini sadzawka przed zimą

Przy zakładaniu miniaturowej sadzawki w ogrodzie , na tarasie lub balkonie używa się różnych materiałów. Na ten cel przeznacza się duże misy z tworzyw sztucznych, drewniane kubły wyłożone specjalną folią, przepołowione beczki, jak też kamienne koryta. Pojemnik powinien mieć kształt lekko rozszerzający się ku górze, aby zamarzająca woda nie rozsadziła ścianek. Przed zimą należy ze zbiornika wyłowić opadłe liście i usunąć obumarłe części roślin. Pojemniki które można przenieść, należy umieścić w nieogrzewanym pomieszczeniu. Umocowane na stałe wymagają izolacji, np. warstwą styropianu grubości 5 cm i folią.

Młode drzewka pod śniegiem

Zdarza się, że małe zimozielone liściaste lub iglaste rośliny nie są tak mocne zimą, jak można się tego spodziewać. Pędy i gałęzie odkształcają się pod ciężarem leżącego na nich śniegu. Drzewka i krzewy nie wytwarzają w zimie nowych korzeni, które mogłyby mocniej wiązać je z ziemią. Cienkie pnie i pędy bardzo łatwo wyginają się, dlatego możemy przygotować już teraz podpórki by w okresie zimowym rośliny miały zabezpieczenie lub wczesną wiosną należy zastosować podpórki w postaci palików, które pomogą im utrzymać właściwą pozycje.

W ogrodzie warzywnym

Po zakończeniu zbiorów zagony oczyszczamy i usuwamy z nich resztki roślinne. Resztki nie porażone przez choroby możemy przeznaczyć na kompost. Glebę, szczególnie cieżką, warto przekopać. Oprócz rozluźnienia gleby, zniszczymy w ten sposób część larw i poczwarek szkodników zimujących w glebie, takich jak np. połyśnica marchwianka, pędraki czy drutowce.

Zapraszamy do kontaktu

Szkółka krzewów ozdobnych Wawrzyniak

Kunowo, ul. Kwiatowa 6
63-800 Gostyń

Kontakt telefoniczny

505 233 131 - Zbigniew
503 379 282 - Włodzimierz
695 486 262 - Dorota
692 931 746 - Dorota
65 571 81 04 - numer stacjonarny

Kontakt E-mail

wawrzyniak.zbigniew@yahoo.com

}

Godziny pracy

pn - pt: 8.00 - 18.00

sob: 8.00 - 16.00

 

Ogród Twoich marzeń jest na wyciągnięcie ręki

W ofercie posiadamy drzewa ozdobne oraz krzewy ozdobne. Oferujemy poradę w kwestii doboru roślin oraz ich pielęgnacji.

Ogrodnictwo to nasza wieloletnia pasja, która jest też przy okazji źródłem naszego utrzymania.

Roślinami zajmujemy się od początku, tak więc są nam znane wszelkie niuanse na każdym etapie rozwoju rośliny.

Twój wymarzony ogród już u nas czeka!