Jaka choinka na Święta?

Rok jak każdy inny, okres świąt objawia się w tematyce choinkowej w podobny sposób. Często odbieram wiadomości poprzez e-mail, messenger, firmowy fb czy telefon z pytaniami w stylu:

„Jaką choinkę wybrać ?”

„Lepiej ciętą czy w donicy ?”

„Świerk czy jodła ?”

Chętnie rozwieje wasze wątpliwości! (chociaż częściowo)

Kupując prawdziwą choinkę mamy dwie możliwości: wybieramy albo drzewko ścięte, albo wybieramy kopane z bryłą korzeniową, zasadzone w donicy czy pojemniku.
 
 
Mimo iż sztuczne choinki wyglądają coraz bardziej prawdopodobnie, to jednak miłośnicy prawdziwych drzewek nie przekonają się do ich zakupu. Dla niektórych święta bez zapachu igliwia nie są pełne, ruszają więc w tygodniu przedświątecznym z centymetrem w ręku w poszukiwaniu drzewka idealnego.
 
 
„Zdecydować się na choinkę żywą czy sztuczną?” – to prawdopodobnie najczęstszy przedświąteczny dylemat. Te syntetyczne mają swoje zalety – są trwałe, względnie estetyczne i nie gubią igieł. Ponadto to duża oszczędność – drzewko nie jest drogie, generuje jednorazowy koszt a potem służy przez długie lata. Niestety, sztuczne choinki nie są w stanie w pełni zastąpić czaru żywego, pachnącego lasem drzewka. Nawet „dołączone” olejki eteryczne o zapachu lasu nie dadzą 100 proc. efektu. To główny powód dla którego wiele osób woli żywe drzewko.

Sprecyzujmy nasze pomysły – Ogólne założenia!

Boże Narodzenie „na bogato” – świerk kłujący (srebrny)

Świerk kłujący (srebrny) ma znacznie efektowniejszy wygląd od świerka pospolitego zielonego. Ma rozłożysty pokrój, dlatego powinno się go ustawiać w przestronnych pomieszczeniach. W szczególności nadaje się do wystawnych salonów, dużych holi i budynków użyteczności publicznej. Igły są dłuższe (2-3 cm), kłujące, o srebrzystozielonej barwie. Na drzewku utrzymują się przez kilka tygodni. Wydziela słaby zapach. Ten świerk jest droższy od tej pospolitego.

Choinka na Boże Narodzenie w staropolskim stylu – sosna pospolita/sosna czarna

Dawniej stawiano nie tylko na choinki ze świerka, ale także z sosny. Zwyczaj ten przetrwał głównie na Śląsku. Od pewnego czasu powraca także do innych regionów, choćby wielkopolski – W zeszłym roku kilka osób zgłosiło sie do nas wlasnie po sosnę (polecam -Sosna czarna/Pinus Nigra). I dobrze! Sosna pospolita również ma wiele zalet. Wydziela intensywny, żywiczny zapach (tego nie da się niczym zastąpić). Igły długo (do kilku tygodni) utrzymują się na drzewku. Pędy są sztywne, dzięki czemu dobrze utrzymują ozdoby choinkowe. Drzewo ma dość luźny pokrój z licznymi prześwitami. Warto go kupić dla dzieci, gdyż pędy można „naszpikować” ogromną ilością ozdób, w tym robionych ręcznie.

Choinka na Boże Narodzenie nowoczesna – jodła kaukaska

Jodła kaukaska w porównaniu z poprzednikami to stosunkowo nowy trend. Jednocześnie to najdroższa choinka jednak w Szkółce Wawrzyniak staramy się by nasze ceny były bardzo przystępne – jeszcze kilkanaście sztuk mamy w asortymencie. Jej główne atuty to niezwykle atrakcyjny wygląd i trwałość. charakteryzuje się regularnym, okółkowym pokrojem. Igły utrzymują się praktycznie wiecznie – nie opadają tygodniami, zasuszają się. Zawieszone na niej ozdoby są dobrze wyeksponowane.

Wybór choinki: rozmiar i inne parametry

Po wyborze gatunku warto zastanowić się nad wysokością choinki. Drzewka mogą mieć od 50 do ponad 300 cm wysokości. Zwykle rozmiar dobiera się do wielkości pomieszczenia. Małe drzewko można ustawić na szafce czy biurku. Do tego polecam ciekawy świerk karłowy (świerk biały Conica) , przekraczające 150 cm wysokości zwykle ustawia się na podłodze. Choinki nie stawiamy przy źródłach ciepła, kominku czy piecu. Jeśli mamy w domu ogrzewanie podłogowe nie należy ustawiać rośliny bezpośrednio na podłodze. Najlepiej wcześniej zmierzyć ilość dostępnego miejsca i dopiero zdecydować się na konkretny okaz.
Dziękuję za poświęcony czas, mam nadzieję iż fotografie przypadły wam do gustu i miło spędziliście czas czytając mój artykuł.
 
Pozdrawiam i zapraszam do odwiedzenia naszej Szkółki –
Szkółka Krzewów Wawrzyniak!
Warto również być na bieżąco na Facebooku!
Zbigniew Wawrzyniak
tel. 505233131

Zapraszamy do kontaktu

Szkółka krzewów ozdobnych Wawrzyniak

Kunowo, ul. Kwiatowa 6
63-800 Gostyń

Kontakt telefoniczny

505 233 131 - Zbigniew
503 379 282 - Włodzimierz
695 486 262 - Dorota
692 931 746 - Dorota
65 571 81 04 - numer stacjonarny

Kontakt E-mail

wawrzyniak.zbigniew@yahoo.com

}

Godziny pracy

pn - pt: 8.00 - 18.00

sob: 8.00 - 16.00

 

Ogród Twoich marzeń jest na wyciągnięcie ręki

W ofercie posiadamy drzewa ozdobne oraz krzewy ozdobne. Oferujemy poradę w kwestii doboru roślin oraz ich pielęgnacji.

Ogrodnictwo to nasza wieloletnia pasja, która jest też przy okazji źródłem naszego utrzymania.

Roślinami zajmujemy się od początku, tak więc są nam znane wszelkie niuanse na każdym etapie rozwoju rośliny.

Twój wymarzony ogród już u nas czeka!